WORKSHOPY ANIMOVANÉ

UMĚLCEM-MALÍŘEM A KALIGRAFEM MOHAMEDEM AMZILEM

 

V rámci kulturních aktivit naplánovaných na podzim 2015, Česko-marocký spolek přátelství a spolupráce, pozval do Prahy nejvýznamnějšího a světoznámého marockého umělce, malíře a kaligrafa Mohameda AMZILA, který animoval workshopy v několika školách a institucích výtvarného umění v Praze a ve Vlašimi, od 3. do 7. října 2015.

Pán AMZIL se narodil v roce 1964 ve městě Casablanca, v Maroku. Od nejútlejšího věku projevoval nadšení pro kreslení a kaligrafii, což ho samozřejmě orientovalo na vzdělání v oboru výtvarného umění. V roce 1985, ukončil školu výtvarných umění v Casablance a v roce 1997, absolvoval stáž u „IRCICA“ (Research Center for Islamic History, Art and Culture/ Výzkumné centrum pro islámskou historii, umění a kulturu) v Istanbulu, kde byl odměněn diplomem „Ižaza“, za rekordní výkon ve dvou nejtěžších kaligrafických stylech: „Nasch“ a „Tuluth“.

Díky studiu malířství na umělecké škole a jeho kreslířským schopnostem se Mohamedovi Amzilovi podařilo proniknout do kouzla starého umění kaligrafie a přizpůsobit ho moderním potřebám.

Jeho vášeň pro kreslení a kaligrafii, a zároveň jeho houževnatá vůle pomohly odhalit tajemství tohoto prastarého umění a vytvořit jeho osobní styl, což vedlo od roku 1993 k obdržení několik zlatých medailí a významným oceněním na mezinárodních soutěžích.

Program dvouhodinových workshopů se hlavně zaměřil na představení kaligrafie jako umění, které se dle jeho představy podobá vodě. Toto porovnání spočívá v tom, že voda má nesmírnou sílu a energii, ale má taky lehkost a plynulost, které se přizpůsobí každému prostředí.

Po úvodu arabské kaligrafie a jejího vývoje do univerzálního umění, pan Amzil připomněl vliv tohoto umění na některá díla renesančních umělců. V tomto ohledu také citoval některé umělce moderní doby, jako například Pabla Picassa, který často říkával, že když vytvořil nějaké umělecké dílo, objevil, že arabští kaligrafové ho v této oblasti předběhli již před mnoha staletími.

Než se věnoval tématům různých stylů kaligrafie, pan Amzil se zmínil o významu a postavení kaligrafie v Maroku, která má před sebou jasnou budoucnost, díky podpoře J. V. současného krále Maroka Mohammeda VI.

Přehledy různých kaligrafických stylů (Tuluth, Diuani žaly, Farissi, Kufi, Nasch, Moderní styl, atd …), které představil pan Amzil během workshopů, nadchly nejen studenty, učitele, ředitele škol, ale taky umělce a další lidi, kteří se zúčastnili seminářů. Prezentace různých stylů kaligrafie zaujala publikum natolik, že posluchači byli transportováni do vysněného světa, protože bohatství každého stylu, spočívá ve tvarovatelnosti písmen, bez ohledu na prestižní krásu arabské kaligrafie.

Je třeba dodat, že po ukončení workshopů, náš spolek dostal vřelé poděkování od "Art & Design Institutu, Střední umělecko-průmyslové školy a také od Klubu malířů ve Vlašimi, kteří podporují takovou iniciativu a rádi by se opět zapojili do další spolupráce.

Několik fotek z díla pana AMZILA a fotky z workshopů jsou dostupné v kategorii "Galerie".

Autor: Hakim Safadi.

 

 

Styl Nasch Tuluth
Styl Nasch Tuluth