FAUNA V MAROKU

 

Díky rozmanitosti půdy a podnebí v hlavních oblastech země má Maroko mnohotvárnou krajinu, od pouště nebo vyprahlých plání až po prosperující regiony, a to jak z hlediska fauny, tak flóry.

Velcí savci:

I když lev, jako šelma z oblasti Atlasu, v současnosti zcela zmizel a můžeme ho objevit pouze v ojedinělých klecích zoologických zahrad, pořád se může ještě dnes objevit několik jiných zvířecích druhů, které stále žijí v hornatých oblastech, jako například opice makak nebo rys ostrovid či šakal. Na jihu, na okraji pouště, se gazela a liška písečná stávají čím dál tím víc vzácnější. 

Lev berberský
Lev berberský
Le Renard des sables
Liška písečná

Karakal
Karakal

Ptáci:

 

Naopak ptačí fauna je velmi bohatá, obsahuje zhruba 300 druhů ptáků, jako jsou kachny, vlaštovky, rorýsi a samozřejmě čápi.Kromě stěhovavých druhů, které lze obdivovat v některých jižních oblastech, zahrnuje marocká avifauna několik stálých druhů (koroptve, křepelky, holubice, bažanty a mnoho druhů pěnic). Na obloze v horských oblastech můžeme také vidět sokola, supa bělohlavého, supa mrchožravého (někdy nazývaný sup egyptský), káně, orla nejmenšího nebo orla skalního. Dále na jih, v pouštních oblastech, žije několik kategorií plazů, jako jsou hadi, zmije, kobry nebo želvy. Méně odvážným turistům, kteří by se báli přesunout do těchto regionů a vidět krásu jižních krajin, poskytne alternativu náměstí Džama El fna v Marrákeši, kde můžou vidět tyto plazy tančit na hudbu hadích krotitelů. 

Čapí hnízdo
Čapí hnízdo
Pár supů
Pár supů

Ryby:

 

Rybích druhů je také hojné množství, a to díky dvěma pobřežím, jejichž délka přesahuje 3500 kilometrů. Kratší pobřeží na severu podél Středozemního moře je dlouhé 500 kilometrů, zbytek tvoří pobřeží Atlantského oceánu až k městu Dachla na jihu. Kromě tradičních tažinů s masem nebo kuřaty patří do jídelníčku alespoň jednou týdně taky ryba.

Marocké pobřežní vody jsou považovány za velmi bohaté pro lov mnoha druhů ryb (mořský vlk, kanic, pražma královská, sardinky, mořský jazyk, treska, žralok, mečoun, úhoř, rejnok), paryb (žralok), hlavonožců (kalamáry), a měkkýšů či korýšů (krevety, humři, langusty a mušle).

Pokud jde o ústřice, ty jsou chovány v plážových parcích ležících v lagunách města Ualidia na jihu od města El Žadidy, nebo dále na pobřeží Sahary ve městě Dachla nebo v Chinifisse (mezi Tantanem a Tarfayou). Tyto ústřičné farmy dodávají kvalitní ústřice do mnoha restaurací specializovaných na mořské plody, kde jsou hostům kromě širokého sortimentu ryb nabízeny také syrové nebo gratinované ústřice.

Rybí tržiště v Essaouiře
Rybí tržiště v Essaouiře

 

 Dálší fotografie jsou k dispozici v sekci "Galerie".

 

Autor: Hakim Safadi.